Asker Maaşları Ne Durumda?

Posted on Posted in Blog

Asker maaşları ekonomik tartışmaların kesinlikle yanına bile yaklaşmayarak hiç değinilmeyen bir konu olmaya devam etmektedir. Birçok kamu görevlisinin işçinin ve çalışan personelin maaş durumları sürekli olarak haber bültenlerinde yer alırken er ve erbaşlara ödenmekte olan maaşlar pek de dikkate alınmamaktadır. Hâlbuki vatanı vazifesini ülkesi için herhangi bir şekilde yapmakta olan erlerin ailevi maddi durumları bilinmediğinden dolayı mutlaka kendilerine yetecek olan maaşlarla mutlu edilmesi gerekmektedir. Devlet tarafından birçok ihtiyaç malzemesi sunulmuş olsa da günümüz modern dünyasında ekstra ihtiyaçlar ve talepler de ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda devreye girebilecek olan bu maaşlar özellikle maddi durumu zayıf olan erler için oldukça rahatlatıcı olmaktadır.

Asker Maaşları Neye Göre Belirlenmektedir?

Vatani vazifesini çeşitli sınıflarda yapmakta olan askerler manevi ödüllerinin yanı sıra mutlaka geçimleri içinde bir takım araçlarla yoluna devam etmek zorundadırlar. Astsubaylar ve subaylar için belirlenmekte olan Maaşlar yapmış oldukları görevlerin zorluk derecesini ve kıdemine göre ortaya konmaktadır. Ayrıca bir takım ek opsiyonların da yer alabildiği eğitimler neticesinde farklı tazminatlar da maaş konseptine eklenmektedir. Bununla birlikte er ve erbaş olarak görev yapmakta olan asker maaşları birlikteki ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yeterli olmamaktadır. Sadece asker maaşı ile çarşı iznine çıkabilmenin mümkün olmadığı günümüzde son derece düşük olan maaşların artırılması noktasında çalışmalar yapılmalıdır.

2017 Asker Maaşları Ne Kadar?

Rütbeye göre ve çalıştığı kademeye göre maaşlar değişiklik göstermekle birlikte en düşük asker maaşları olarak nitelendirilen rakamlar 2017 itibariyle erler için 38 liradır. Onbaşıların aylık maaşları ise 45 lira olarak belirlenmiştir. Askerlik yaptığı sürece bu maaşı alan er ve erbaşlar birçok ihtiyacını ailelerinden gelmekte olan paralarla gidermek durumundadırlar. Maddi sıkıntısı olan askerlerin özellikle birtakım şahsi ihtiyaçları noktasında sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte uzman erbaş maaşları kıdeme göre 1850 ila 2750 lira arasında değişirken uzman çavuşlar için de aynı rakamlar söz konusu olmaktadır. Astsubay maaşları en düşük 2650 lira ile başlarken en yüksek 3320 liradır. Teğmenler için belirlenen en düşük maaş 2 bin 750 lira olurken en yüksek maaş 3100 liradır. Yüzbaşıların en düşük maaşı 3200 lira iken en yüksek 3700 lira maaş alabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir